nieruchomości Mleko » Sprawa laktozy

Sprawa laktozy

Prawdopodobnie prawie każdy się zetknął z informacją o nietolerancji laktozy. Czasem nie zdajemy sobie jednak sprawy, że ignorowanie tego faktu ma konsekwencje.

Laktoza to rodzaj cukru występującego w mleku. Jelita dziecka wytwarzają trawiący go enzym - laktazę. Jednak z wiekiem zanika produkcja tego enzymu. Jeśli pomimo tego nadal podawane jest dziecku mleko z nadzieją pokrycia zapotrzebowania na wapń, to niestety można je narazić na objawy nietolerancji. Są nimi np: nudności i wymioty, biegunki i rozwolnienia, kurcze żołądkowe, wydzieliny z nosa i śluz, dolegliwości związane z układem oddechowym (astma), zmęczenie, złe samopoczucie, wzdęcia. Niestety o tych skutkach nie mówi się często, dlatego rodzice w dobrej wierze, nieświadomie podają dziecku mleko i jego przetwory. Nawet jeśli przyzwyczajamy organizm do spożywania mleka krowiego to nie oznacza to, że unikniemy skutków takiej diety. Warto zaznaczyć, że badania przeprowadzone na Wydziale Medycznym Uniwersytetu Stanowego w Ohio udowodniły, że nietolerancja mleka może doprowadzić do zrzeszotnienia kości czyli osteoporozy, ponieważ zachodzi zmniejszona absorpcja wapnia pomimo jego dużych ilości w pokarmie. Przyczyna, to brak laktazy - enzymu trawiącego cukier mleczny.

Dla osób cierpiących na nietolerancję laktozy, najlepszym wyjściem z sytuacji jest wykluczenie z diety mleka krowiego i jego pochodnych. Należy też liczyć się z tym, że mleko często występuje w wielu gotowych produktach, jak lody, ciastka, słodycze, sosy, zupy.

źródło: N. K. Sharma “Mleko cichy morderca”

Kometarze (1) »

  1. migg:

    20 sierpnia 2008 @ 09:13

    NK Sharma nie czytuje publikacji naukowych. Owszem, z wiekiem zanika produkcja laktazy, ale nie u wszystkich. Znaczna czesc Europejczykow (w Skandynawii 90%) i Afrykanczykow ma mutacje, ktore powoduja, ze laktaza jest produkowana CALE ZYCIE, wlasnie jako przystosowanie do picia mleka przez doroslych. Zestaw tekstow o ewolucji tej fascynujacej cechy, jaka jest tolerancja laktozy u doroslych, znajduje sie tutaj: http://migg.wordpress.com/tag/tolerancja-laktozy/

RSS komentarzy · adres TrackBack

Odpowiedz/h2>

Musisz być zalogowany aby komentować.

Wygląd: Internet Marketing Blog przy pomocy AdSense4Dummies i downtown hotels.
Tłumaczenie znalezione na Polski WordPress @ azWeb [Polski support WordPress].